Senior School Extra-Curricular Activities
Below is the provisional list of extra-curricular activities, music and sport available to Senior School pupils. Pupils are expected to commit to a club/activity for at least half a term (no need to book, just turn up).
Regular Activities and Music - SPRING TERM 2024
|
REGULAR LUNCHTIME ACTIVITIES & MUSIC
|
REGULAR AFTER SCHOOL ACTIVITIES & MUSIC
(1635-1730 unless stated otherwise)
|
Mon
|
Chamber Choir: 1315-1350 – Rehearsal Room (DCG)
Chess Club (1st/2nd Forms): 1310-1340 – M2 (IKA/KWA)
Spanish Club: 1340-1410 (all years) – FR3 (JEM)
|
Brass group: 1635-1715 – Rehearsal Room (CAH)
Duke of Edinburgh training – WBLT (ARL/JMB)
LAMDA: 1630-1745 – Lewis Hall (NLA)
MedSoc (5th/6th Forms) – B1 (PJW)
Open Art – see Pellegrini Art Centre for details
|
Tue
|
Chess Club (3rd/4th Forms): 1310-1340 – M2 (IKA/KWA)
Flute group: 1315-1345 – Guthrie Room (CJH)
Guitar group: 1315-1335 – Music Classroom 3 (MH)
Ingrams Craft Club 1315-1345 – B4 (HFG/CS2)
Ingrams Voices: 1315-1350 – Rehearsal Room (EMW)
KimPride (all years): 1310-1410 – Drama Studio (AND)
Musicianship & Theory: 1315-1350 – Music Classroom 1 (DCG)
Poetry Society (all years): 1340-1410 – E3 (SAS)
Production rehearsal (all years): 1315-1400 – Lewis Hall (NLA/DCG)
Sax ensemble: 1315-1345 – Music Classroom 2 (JJM)
Spanish Conversation club: 1310-1335 – SP2 (JEM)
Technical Theatre club (all years): 1310-1340 – Lewis Hall (NEP)
Tycoon (6th Form Business competition): 1320-1410 – KW8 (JAP)
|
Big Band: 1645-1745 – Rehearsal Room (JJM)
CCF (RAF) team training – FR1 and WBLT (APB)
Open Art (all years) – see Pellegrini Art Centre for details
Production rehearsal (all years): 1630-1800 – Lewis Hall (NLA/DCG)
Wellbeing club: 1630-1800 – (JRB / LEJ)
6th Form Rock Band: 1720-1800 – Drum Studio (MH)
|
Wed
|
Chess Club (5th/6th Forms): 1310-1340 – M2 (IKA/KWA)
Clarinet ensemble: 1315-1345 – Rehearsal Room (TWC)
Ingrams Astrophysics 1310-1340 – P3 (CMH)
Ingrams Creative Writing club – E1 (LLD)
Ingrams Rife Club 1310-1410 – Rifle Range (DVG)
Kimboltonian Editorial Team – E3 (SAS)
Musicianship & Theory: 1315-1350 – Music Classrooms 1 and 3 (EMW/TWC)
Production rehearsal (all years): 1315-1400 – Lewis Hall (NLA/DCG)
Warhammer Club (all years); 13.10-13.40 – B2 (CIJ)
|
Concert Band: 1630-1730 – Rehearsal Room (TWC)
International society – Orangery (MFL staff)
Mental Health Workshop (all years): 1630-1730 – PRE1 (ECW)
MUN club: 1630-1745 – H1 (TLP)
Open Art – see Pellegrini Art Centre for details
P4C (Philosophy for Community) club (all years) – E2 (SEP)
Production rehearsal (1st-3rd):1630-1800 – Drama Studio (AND)
|
Thur
|
CCF Band & Corps of Drums: 1335-1415 – Rehearsal Room (CAH)
French club (all years): 1340-1410 – FR2 (EYL, French Assistante)
Kimbookworms (Ingrams): 1310-1340 – Vanbrugh Library (PMB)
Musicianship & Theory: 1315-1350 – Music Classroom 1 (RSS)
Production rehearsal (1st-3rd): 1315-1400 – Lewis Hall (AND)
The Enlightenment Society (4th-6th): 1340-1410 – PRE2 (AEO/RCC/OJC)
|
Digital Leaders (L6th Form): 1630-1730 – H1 (JRB)
Orchestra: 1630-1800 – Lewis Hall / Rehearsal Room (EMW/RSS)
Open Art – see Pellegrini Art Centre for details
Production rehearsal (all years):1630-1800 – Lewis Hall (NLA/DCG)
Sixth Form Book Club (one meeting each half term): 1630-1730 – Library (SEP/AEO)
|
Fri
|
Bullet Journal Club (all years): 1310-1415 – B4 (HFG)
Charities committee (all years): 1320-1400 – E3 (CHB/CCE)
Feminist Society (all years):1310-1335 – E2 (SEP)
Ingrams Drama club: 1315-1345 – Drama Studio (AND)
|
Open Art (all years) – see Pellegrini Art Centre for details
School Choir: 1630-1745 – Rehearsal Room (DCG)
|
|
Regular Sport - SPRING TERM 2024
|
|
Lunch (1310-1340 unless stated otherwise)
|
After School (1630-1745 unless stated otherwise.)
|
Mon
|
|
Senior Boys’ Hockey (until 11th March) (JCN)
Senior Girls’ Netball (until 11th March) (KMG)
Senior Boys’ & Girls’ Cricket (18th & 25th March) (MSG)
Senior Boys’ & Girls’ Tennis (18th & 25th March) (AJR/ASL)
Canoeing: team training – Roger Peel Sports Centre (JS)
|
Tue
|
Middles Basketball club: 13:30-14:10 – Sports Hall (ASM)
Badminton & Table Tennis club: 1330-1410 – Sports Hall (TML)
|
Ingrams Boys’ Hockey (until 12th March) (JCN)
Ingrams Girls’ Netball (until 12th March) (KMG)
Ingrams Boys’ & Girls’ Cricket (19th & 26th March) (MSG)
Ingrams Boys’ & Girls’ Tennis (19th & 26th March) (AJR/ASL)
|
Wed
|
Ingrams Rifle club: 1310-1400 – Indoor Range (DVG)
|
Middles Boys’ Hockey (until 13th March) (JCN)
Middles Girls’ Netball (until 13th March) (KMG)
Middles Boys’ & Girls’ Cricket (20th & 27th March) (MSG)
Middles Boys’ & Girls’ Tennis (20th & 27th March) (AJR/ASL)
Canoeing: team training – Outdoor Pursuits (JS)
Clay pigeon shooting – Sporting Targets, Riseley (MB)
|
Thurs
|
|
Swimming club (All years) (SLP/JC)
Boys’ Cricket Development squad (invited pupils) (MSG)
1st XI Hockey (invited pupils) (JCN)
Girls’ Football club (7th, 14th, 21st March) (CKL)
|
Fri
|
Netball Shooting club (all years) – Sports Hall (CJE)
|
Girls’ Cricket Development training (CJH)
|